Co může očekávat uživatel

PRODEJ

Zdarma poskytujeme demoverzi celého informačního systému pro důkladné ověření funkcí systému.
Nezávazná a bezplatná konzultace a předvedení funkčnosti celého systému ve firmě SLIM nebo přímo na pracovišti zákazníka.

číst dál >>

KONZULTACE

Důkladné zaškolení všech uživatelů systému, včetně uživatelské příručky v elektronické podobě, která je součástí programu. 
Návrh metodiky zpracování účetních a ostatních dokladů v souladu se zaváděným informačním systémem.

číst dál >>

PODPORA

Technická a systémová podpora k produktům.
Bezplatná služba hot-line (telefonické, e-mailové konzultace).
Pravidelné informace o novinkách v systému (rozšíření funkcí, zapracování legislativních úprav...).
Pravidelný účetní a metodický dozor.
 

Číst dál >>

Mimořádné odpisy majetku v 1. a 2. skupině

Zákon č. 216/2009 Sb., který novelizoval zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. přinesl v rámci balíčku protikrizových opatření nový § 30a, který zavádí mimořádné odpisy pro majetek zatříděný v 1. nebo 2. odpisové skupině a pořízený od 1.1.2009 do 30.6.2010. Podmínkou pro uplatnění mimořádných odpisů je skutečnost, že se musí jednat o majetek, jehož je poplatník prvním vlastníkem. Odpisy se stanovují s přesností na celé měsíce a poplatník má povinnost zahájit odpisování počínaje následujícím měsícem po dni, v němž byly splněny podmínky pro odpisování. Další podmínkou je, že odpisy nesmí být přerušeny.

Způsob stanovení mimořádných odpisů je následující:
  • majetek zařazený v 1. odpisové skupině se odepisuje 12 měsíců rovnoměrně,
  • majetek zařazený v 2. odpisové skupině se odepisuje 24 měsíců, a to za prvních 12 měsíců rovnoměrně do výše 60% vstupní ceny hmotného majetku a za dalších bezprostředně následujících 12 měsíců rovnoměrně do výše 40% vstupní ceny hmotného majetku.
Při zahájení nebo ukončení odpisování v průběhu zdaňovacího období lze uplatnit odpisy pouze ve výši připadající na toto zdaňovací období. Odpisy se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.

Technické zhodnocení hmotného majetku, odpisovaného v režimu mimořádných odpisů, nezvyšuje jeho vstupní cenu. Technické zhodnocení se zatřídí do odpisové skupiny, ve kterém je zatříděn hmotný majetek, na kterém je technické zhodnocení provedeno, a odpisuje se jako hmotný majetek podle § 26 až 30 a § 31 až 33 zákona o daních z příjmů. Takže v tomto případě nelze provádět mimořádné odpisy, ale vždy se bude postupovat dle původního znění zákona.

V případě mimořádných odpisů se jedná se o alternativní způsob odpisování, nikoli o povinnost, takže poplatník, který pořídí v době od 1. ledna 2009 do 30. června 2010, majetek, jehož je prvním vlastníkem a tento zatřídí do 1. nebo 2. odpisové skupiny, může postupovat podle § 30a, anebo odpisy uplatňovat standardním způsobem (dle dosavadních metod).

V souvislosti s uvedenou legislativní úpravou jsme pro naše uživatele programu SlimOffice připravili aktualizaci programu, která obsahuje doplnění nových způsobů daňového odpisování pro mimořádné odpisy. 

 
 

Novinky

Automatizace evidence přijatých dokladů

Chcete automatizovat firemní proces evidence přijatých dokladů? Obtěžuje vás neustále přepisování dokladů do účetní evidence? ... máme pro Vás řešení ! Společnost SLIM implementovala do firemního ...

Měrná cena - novela zákona o cenách

Novela zákona o cenách – uvádění tzv. měrných cen Nová právní úprava od 1. ledna 2025 ukládá obchodníkům povinnost označovat některé balené nepotravinářské výrobky kromě prodejní ceny také tzv. ...